Fogpótlások – korona és rögzített fogsor
Ha eljutottunk odáig, hogy szükségünk van fogpótlásra és szervezni is kezdjük a dolgot, fontos tudni: minden modern pótlástípus esetén részletes tervezés előzi meg a munka kezdetét, amellyel együtt a pácienst informálják arról, milyen lehetőségei vannak és hogyan zajlanak ezek a beavatkozások.
Fogpótlások – korona és rögzített fogsor
Mi a különbség a korona és a rögzített fogsor között?
- Korona akkor jöhet szóba, ha kiterjedt fogszuvasodása van
- Korona felhelyezésével meg lehet oldani a fogpótlást
- Fogkorona a legkidolgozottabb és leginkább természetesnek ható fogpótló megoldás
Hogyan készül a fogkorona?
A koronát tartó fog körüli részt a fogorvos érzésteleníti, majd a fogat megfelelő formájúra csiszolja.
Ezután lenyomatot készít a fogcsonkról, illetve a környező fogazatról.
A fogra ideiglenesen műanyag koronát tesz.
Ha eltelt néhány nap, a fogcsonkra kerül a végleges korona, amelyet a lenyomat alapján készít el egy fogtechnikus.
Ezután speciális fogászati ragasztócementtel a végleges koronát a lecsiszolt fogra rögzítik.
Fogpótlások – Korona és rögzített fogsor
Fogkorona típusok
- Cirkónium fogkorona
- Porcelán fogkorona (fémkerámia)
- Préskerámia fogkorona
Fogpótlások – korona és rögzített fogsor
Van-e kérdése?Keressen bizalommal az alábbi gombra kattintva, vagy keressen minket az elérhetőségeknél található telefonszámon! (+36 30 151 0000)
Ha eljutottunk odáig, hogy szükségünk van fogpótlásra és szervezni is kezdjük a dolgot, fontos tudni: minden modern pótlástípus esetén részletes tervezés előzi meg a munka kezdetét, amellyel együtt a pácienst informálják arról, milyen lehetőségei vannak és hogyan zajlanak ezek a beavatkozások.
Korona akkor jöhet szóba, ha kiterjedt fogszuvasodása van vagy sérülést szenvedett el a páciens. Ennek eredménye nemcsak fogfájás, hanem elszíneződés is lehet.
A fogat ettől még nem feltétlenül veszítjük el: korona felhelyezésével meg lehet oldani a fogpótlást. A cirkónium fogkorona a legkidolgozottabb és leginkább természetesnek ható fogpótló megoldás – akár különálló koronát vagy hidat, akár implantátumra rögzített fogkoronát készítenek.
A korona és típusai
A fogkorona rögzített fogpótlás. Azt az ínyvonal feletti fogcsonkra helyezik, vagy pedig fogimplantátumra.
Ha nagymértékben sérült a fog – ezért kezelésekor nem lehet sem fogtömést, sem fogbetétet használni -, a korona jó megoldás lehet. A korona anyaga többnyire préskerámia, porcelán vagy cirkónium.
Korona alkalmazása indokolt, ha nagy mennyiségű foganyag hiányzik – ez sok esetben fogtörés miatt, vagy azért következik be, mert a páciens nem törődött a fogszuvasodásával.
Korona használható akkor is, ha fogtengely korrekció szükséges, valamint ha esztétikai okok indolkolják az alkalmazását – például nagy rések vannak a fogak között, vagy a fogak össze-vissza állnak.
A koronát tartó fog körüli részt a fogorvos érzésteleníti, majd a fogat megfelelő formájúra csiszolja. Ezután lenyomatot készít a fogcsonkról, illetve a környező fogazatról.
A fogra ideiglenesen műanyag koronát tesz.
Ha eltelt néhány nap, a fogcsonkra kerül a végleges korona, amelyet a lenyomat alapján készít el egy fogtechnikus.
Ezután speciális fogászati ragasztócementtel a végleges koronát a lecsiszolt fogra rögzítik.
1. Cirkónium fogkorona: ez a korona lényegében áttetsző, ezért ugyanolyan, mint a természetes fog. Fémet nem tartalmaz.
Tartós és ellenálló anyagból készül, ezért hosszú távú fogpótlási megoldásnak számít.
A tökéletes esztétikai hatásról és illeszkedésről speciális technológia gondoskodik.
2. Porcelán fogkorona (fémkerámia)
A porcelán fogkorona a metsző- és a rágófogak esetében is kitűnő, mert erősségéhez nem fér kétség. Szintén tartós és hosszútávú megoldás.
Külső felülete fogszínű, ezért nem különbözik a fog árnyalatától.
Ennél a koronánál ugyancsak számítógép-vezérelt technológiát alkalmaznak, esztétikája és illeszkedése szempontjából ezért nem lehet rá panasz.
3. Préskerámia fogkorona
Ez a fogkorona-típus nemcsak természetesen hat, teljes mértékben élethű is. Pontos illeszkedését, esztétikáját szintén számítógép-vezérelt technológia biztosítja.
Mivel nincs benne fém, a fémallergiások is nyugodtan használhatják.
Külön előnye, hogy meglehetősen szövetbarát.
Kivehető fogsorok
Amennyiben nem lehet megoldani a hiányzó fogak helyettesítését fogászati implantátummal, azaz fogbeültetéssel, vagy fixen rögzített fogpótlással (ez a korona és a híd), a kivehető fogsorok jelentenek megoldást – ami gyors és költséghatékony.
A kivehető fogsor is rendelkezik jó néhány előnnyel.
Egyrészt rágásstabil, fogsorragasztó használata ezért nem szükséges. Nem túl költséges elkészíttetni és a minősége is garantált.
Mivel a kivehető fogsor elkészítéséhez nem kell alaposabb beavatkozás, fájdalomra, kellemetlenségekre nem kell számítani. Ráadásul hamar készen van, tehát a páciens rágóképessége akár 8 napon belül is helyreállítható. A mosolyunk esztétikus lesz.
A kivehető fogsor részleges foghiány esetén is jó megoldást jelent. Ilyen esetekben kapcsos (fémkapocs elhorgonyzású), teleszkópos (azaz teleszkóp koronán elhorgonyzott) és finommechanikai (rejtett elhorgonyzású) lehetőségek vannak.
A fémkapocs használata esetén a kapocs a fogpótlást a maradó fogak vagy koronák felszínéhez rögzíti. A rejtett elhorgonyzásnál és a teleszkópos rögzítésnél a hidat és a kivehető fogsort együtt készítik el, esztétikai szempontból ez jobb megoldás a fémkapocsnál.
Kivehető fogsor teljes foghiánynál
Teljes foghiánynál is lehet rágásstabil és esztétikus fogpótlást készíteni. A stabilitást garantálja, hogy a fogsor fogak nélküli állcsontra felfekvő felülete, valamint a fogíny között szívóhatás alakul ki.
Ha a csontveszteség jelentős, kihasználja a szájüreg anatómiai előnyeit – a mindennapokban így is tökéletesen működőképes.
Akinek jó megoldás a fogsor
Amennyiben a páciens fogainak nagy része, vagy valamennyi foga hiányzik, a fogsor megfelelő fogpótlási módszer.
A fogprotézisek segítenek teljesen helyreállítani a rágófunkciót és esztétikusak is.
Ha rögzített fogsor készül, implantátumokhoz rögzítik a teljes körhidat vagy a részleges fogászati hidat – vagyis, az teljesen stabil, megbízható, ragasztásra nincs szükség.
Ezzel a fogsorral a rágás, harapás is természetes, nem kell aggódni miatta. A rögzített-kivehető fogsornál a fogpótlás stabilitását garantálják az implantátumok. A fogsort viszont ki lehet venni, így könnyen tisztítható is.
Az implantátumra ezen fogpótlás esetében stég (fém híd) vagy lokátorok (kis fémgolyók) kerülnek. A protézisben kialakított helyek vannak a részükre, ide pattinthatóak be és helyén tartják a fogsort.
A fogászati implantátumhoz elhorgonyzott fogsor kivehető fogpótlás. Kevésbé költséges alternatívát kínál az implantátumhoz rögzített foghidaknál. Javasolt akkor is, ha a páciensnél valamely egészségügyi okból nem lehet minden fog helyére egyesével fogimplantátumot helyezni.
Ez a rögzített fogsor stabilan, erősen a fogimplantátumhoz kapcsolható, ezért biztonságos és komfortos – sokkal inkább, mint a nem rögzített típusok. Előnye még, hogy a hagyományos protézisekhez képest méretre is kisebb, egyszerűbb viselni, használni azt. Fogsorragasztóra nincs szükség és az ínyt sem irritálja a fogsor.
Az implantátumhoz rögzített protézissel a páciens úgy rághat, mint korábban az eredeti fogával. A rágás erős és minőségi. Így ez a fogászati megoldás nemcsak természetes, esztétikus fogsort kínál, hanem az emésztést is segíti. Ahhoz is hozzájárul, hogy a páciens beszéde ismét tiszta legyen.
A fogászati implantátum nagymértékben segít, hogy az arc ne öregedjen idő előtt, ne veszítse el jellegét. A fogbeültetések ugyanis a csontveszteség esélyét minimálisra mérsékelik. Vagyis, hosszan tartó, stabil fogpótlási megoldásról van szó.
A rögzített, kivehető fogsorok típusai
A fogpótlási lehetőségek közül a szakorvos mindig a páciens számára legmegfelelőbb megoldást ajánlja. Hogy ez melyik lesz, az az egészségügyi állapotától is függ.
Alsó állkapocsnál 2 fogászati implantátum is elég lehet a fogsor megtartásához. A felső állkapocsnál a 4 vagy 6 mesterséges foggyökér javasolt.
Több módon lehet összekapcsolni a fogsort az implantátumokkal. Az egyik ilyen módszer az ún. stég fémhíd, a másik a lokátoros rögzítés. Lokátoros esetén apró golyókat erősít a fogorvos az implantátumok tetejére. Ezek bepattinthatók a protézisben kialakított helyükre, így tartják a helyén a fogsort.
Amennyiben egy páciens szájába fogimplantátumra rögzített fogsort helyeznek, ennek menete két főbb részre választható.
1. Első lépés: szükség esetén a fogorvos kihúzza a fogakat, majd beülteti helyükre a fogimplantátumokat. A fogászati implantátumok körüli területnek gyógyulnia kell, ez nagyjából 4-6 hónap alatt történik meg. A foggyökereknek ennyi idő szükséges, hogy beépüljenek a csontba.
2. Második lépés: ha meggyógyult a terület, a fogászati implantátumokba gyógycsavarokat helyez a fogorvos. Ezután az állcsontról lenyomatot vesznek és beállítják a harapási magasságot. Ezt követően próbát végeznek, viaszba helyezett fogakkal. Ennek alapján készíti el a fogtechnikus a fogsort, melyet a fogorvos behelyez a páciens szájába. Mielőtt hazamegy, a beteg kap tanácsokat azt illetően, hogyan gondozza a fogsort és hogyan tartsa fenn a megfelelő szájhigiéniát.
Aki megfelelő szájhigiéniával rendelkezik, alkalmas lehet a rögzített fogsor viselésére. Mielőtt azonban a kezelés kezdetét venné, szükséges feltérképezni, milyen a páciens általános egészségügyi állapota – ahogyan azt is, milyen szokásai vannak, amelyek esetleg befolyásolhatják a beavatkozás sikerét.
Fontos, hogy az illetőnek megfelelő mennyiségű és sűrűségű állkapocscsont-állománya legyen. Ezt ellenőrizni lehet röntgen, CT vagy Premium CBCT használatával. Ha a diagnózis megvan, a fogorvos dönti el, rendelkezésre áll-e elegendő csont, vagy szükséges a csontpótlás.
Bizonyos esetekben nem javasolt a fogimplantátumok beültetése. Ilyen például a periodontitis, a bruxizmus vagy fogcsikorgatás, illetve, ha valaki erős dohányos.
A rossz szokásokat kezeléssel lehet korrigálni – a cigarettát is le kell tenni a beavatkozás előtt, de a dohányzás azt követően sem ajánlott.
Ha már fel van helyezve a rögzített fogsor…
A fogászati implantátumra rögzített fogsorok alapvetően 24 órán át viselhetőek. Ezeket a fogpótlásokat is rendszeresen ki kell venni azonban, hogy megtisztíthassuk őket. Stabilitásuk és hosszú élettartamuk érdekében nagyon lényeges, hogy tisztán és egészségesen tartsuk őket.
A fogsort naponta szükséges tisztítani. Meg kell mosni a protézist, valamint az implantátumok környezetét. A fogimplantátumra helyezett felépítményről fogselyemmel távolítandó el a lepedék, ételmaradék, de a szájvíz használata is ajánlott, akárcsak a fogsor átöblítése.